Otevření prvního opraveného objektu zóny Buďánka v Praze 5

oddělení 5804 - Centrum pro zahraniční pomoc - příprava a koordinace
oddělení 5804 - Centrum pro zahraniční pomoc - příprava a koordinace

Vydáno

Dne 31.10.2016 bylo v bývalé pražské dělnické kolonii Buďánka v Praze 5 slavnostně otevřeno nové komunitní centrum – rekonstruovaná budova „Koloniál“. Cílem spolku Odborníci a občané pro revitalizaci památkové zóny Buďánka, který stojí za projektem záchrany této oblasti a za její rekonstrukcí, není jen opravit tento objekt, ale postupně celou památkovou zónu, a dotáhnout ji tak do finálního výsledku, aby mohla sloužit obyvatelům Prahy 5. Rekonstrukce byla již zahájena i na dalších šesti objektech, které dostaly nové střechy. Praha 5, která letos přispěla šesti milióny korun, by do konce letošního roku měla schválit master plán, který řekne, co se bude dít dál.

Program švýcarsko-české spolupráce je rovněž jedním z podporovatelů tohoto projektu. V roce 2014 získal spolek grant z Fondu partnerství ve výši 2,9 mil. Kč. Tyto prostředky umožnily zejména výměnu know-how se švýcarským partnerem Fondation Braillard Architectes z Ženevy a realizaci akcí, které se zabývaly strategií rozvoje Buďánky a přispěly k jejímu postupnému oživení. Projekt byl dokončen právě slavnostním otevřením Koloniálu.

O otevření zóny informovaly dne 31.10. rovněž novinky.cz a dne 1. listopadu 2016 deník Metro, v jehož minulých vydáních lze nalézt mnohé články o dění v kolonii Buďánka: