Realizace projektu Reliéf úspěšně pokračuje

oddělení 5804 - Centrum pro zahraniční pomoc - příprava a koordinace
oddělení 5804 - Centrum pro zahraniční pomoc - příprava a koordinace

Vydáno

Dne 21. 7. 2015 proběhlo v prostorách firmy Laboratory Imaging s.r.o. v pražské Hostivaři slavnostní předání a prezentace speciálního zařízení TrasoScan™, které bude sloužit k dokumentaci slisovaných bloků omamných a psychotropních látek v rámci metody "RELIÉF" (boje proti obchodu s drogami). Slavnostního předání nového zařízení se zúčastnili také zástupci Programu švýcarsko-české spolupráce, v rámci něhož byla získána podpora na rozvinutí metody RELIÉF.

Úplné dokončení projektu se předpokládá v roce 2016.


 

Nové zařízení pro dokumentaci bloků omamných a psychotropních látek metodou „RELIEF“

Dne 21. 7. 2015 proběhlo v prostorách firmy Laboratory Imaging s.r.o. slavnostní předání a prezentace speciálního zařízení TrasoScan™, které bude sloužit pro dokumentaci slisovaných bloků omamných a psychotropních látek v rámci metody „RELIEF“.

Zařízení TrasoScan™, vyvinuté firmou Laboratory Imaging s.r.o., umožňuje rutinní snímání povrchu předmětů a jejich dokumentaci a je nezbytné pro vytvoření unikátní celosvětové mezinárodní kriminalistické sbírky mechanoskopických stop na povrchu lisovaných zásilek drog s možností jejich individuální identifikace. Vedle tohoto speciálního zařízení bylo dále nutno z Programu Švýcarsko – české spolupráce na realizaci projektu „Relief“ pořídit také unikátní software pro automatizované ukládání, vyhledávání a komparaci mechanoskopických stop a mobilní forenzní stanici pro terénní činnost.

Systém zařízení TrasoScan™ je upraven pro potřeby dokumentace bloků slisovaných drog v běžně používaných rozměrech. Je vybaven vhodnými objektivy a osvětlovači pro zobrazení v reálném čase. Při skenování je automaticky zachováno vysoké rozlišení 1000 PPI. Integrovaný software LUCIA Forensic umožňuje rychle nastavit snímání a nastavení pak uložit, aby ho bylo možné znovu použít. Systém je dodáván se sadou upravitelných přednastavení, které umožňují obvyklé úkony přímo a jednoduše použít. Všechny nasnímané obrazy včetně testovacích stop a důkazů jsou kalibrovány a mohou být automaticky archivovány. K dispozici jsou také funkce anotací, měření, komparace a tvorby reportů. Obrazy lze ukládat do databáze a sdílet prostřednictvím sítě.

Slavnostního předání nového zařízení TrasoScan™ a jeho prezentace se zúčastnili zástupci Projektu švýcarsko-české spolupráce, v rámci něhož byla získána finanční podpora metody Reliéf, zástupci Ministerstva financí ČR, Ministerstva vnitra ČR, Policejního prezídia ČR, Národní protidrogové centrály SKPV, Kriminalistického ústavu Praha a příslušných pracovišť Policie ČR.

Po úvodním přivítání účastníků náměstkem ředitele Národní protidrogové centrály plk. Mgr. Tomášem Kubíkem a poděkování hostitelské firmě Laboratory Imaging s.r.o. za práci na novém zařízení a uspořádání této prezentační akce následovaly vystoupení hlavních aktérů.

Aplikaci metody Reliéf v praxi, včetně vyhledávání, dokumentace a komparace mechanoskopických stop na povrchu slisovaných zásilek, předvedl účastníkům pplk. Ing. Pavel Rak z Kriminalistického ústavu Praha.

Vlastního představení speciálního zařízení TrasoScan™ pro dokumentaci bloků omamných a psychotropních látek metodou „RELIEF“, včetně praktické ukázky jeho využití, se ujala zhotovitelská firma Laboratory Imaging s.r.o.

Mezinárodní kriminalistická databáze mechanoskopických stop zajištěných na povrchu slisovaných zásilek drog umožňuje porovnání shodných znaků a prokázání souvislostí s jinými případy trestné činnosti, čímž lze velmi efektivně postupovat zejména proti organizovaným skupinám působícím na území více států.